Feb 172014
 

Významné spoločenské ocenenie vedeckej práce pre nášho kolegu Mariana Janáka

kridlo1Dvanástka osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si 19. januára 2014 na slávnostnom večeri v Slovenskom národnom divadle prevzali ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2013. V 17. ročníku bolo nominovaných celkom 33 osobností a súborov, o nových držiteľoch rozhodla Veľká porota Krištáľového krídla, ktorej predsedom bol Gabriel Csollár.

Mimoriadnou poctou pre náš ústav je ocenenie RNDr. Mariana Janáka, DrSc., ktorý sa stal laureátom ocenenia Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda. V roku 2013 uskutočnil so svojimi spolupracovníkmi významný objav, keď v nórskej oblasti Tromsø za polárnym kruhom našli v horninách vyzdvihnutých z hĺbky viac ako 100 kilometrov prírodné diamanty. Marian Janák si ocenenie prevzal z rúk Ing. Pavla Freša, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Ako v ďakovnej reči Marian Janák uviedol, je to nielen ocenenie pre jeho výskumný tím, ale aj veľká pocta pre slovenskú geológiu. Po Prof. RNDr. Ivanovi Krausovi, DrSc., ktorý ocenenie získal v roku 2001, je Krištáľové krídlo pre Mariana Janáka druhým ocenením mimoriadnych vedeckých výsledkov v geológii.

Prehľad laureátov Krištáľového krídla za rok 2013:

Filantropia – Mariana Kováčová
Hospodárstvo – Pavol Konštiak
Publicistika a literatúra – Michal Tvarožek
Architektúra – Irakli Eristavi
Divadlo a audiovizuálne umenie – Táňa Pauhofová
Hudba – Quasars Ensemble
Rock Pop Jazz – Richard Müller a Fragile
Šport – Peter Sagan
Medicína a veda – Marian Janák
Výtvarné umenie – Michal Staško
Mimoriadna cena – Miroslav Žbirka a Peter Mihók
kridlo2kridlo4kridlo5

Vizuál ceny – ručne formované tavené sklo – sa zrodil doslova v žiare pri 820 stupňoch a je do nej zatavené biele zlato. Autorom trofeje je akademický sochár Achilleas Sdoukos. Jeho prvými pocitmi boli eufória a veľká výzva vytvoriť trofej, ktorá bude niekoľko ďalších rokov putovať do rúk významných osobností Slovenska. „Krištáľové krídlo pre mňa stelesňuje snahu prekonať samého seba, vlastné limity a výkony a doslova aj zemskú príťažlivosť. Hlavnou myšlienkou môjho diela je mať sen a dokázať ho premeniť na niečo vzácne a užitočné pre nás všetkých. Prístup k vytvoreniu nového krídla som zvolil absolútne odlišný ako doteraz. Bolo to okamžité vnuknutie ako zobraziť veľmi dynamickým a vznešeným spôsobom tak významnú cenu,“ hovorí akademický sochár Achilleas Sdoukos.

(http://www.masmedialne.info/pozname-nominacie-kristalove-kridlo-2013-19-1-na-jednotke/)

(http://www.kristalovekridlo.sk/kristalove-kridlo-za-rok-2013-uz-ma-svojich-laureatov/)

Text a foto: J. Madarás

kridlo3kridlo6kridlo7kridlo8kridlo9